fbpx

6 Adımda Koltuk Seçimi

bosa store img25 1200 700

Evlerimizde en çok birlikte zaman geçirdiğimiz yerler salon veya oturma odalarımız. Birlikte güzel anılar biriktirdiğimiz bu yerlerde vaktimizi güzel ve verimli geçirebilmemizde en önemli etkenlerden biri de mutlaka koltuk takımlarımız. Peki zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz, yorulduğumuzda uzandığımız koltuk takımlarını alırken nelere dikkat edeceğiz. Kaliteli bir koltuk takımı nasıl anlaşılır, gelin 6 adımda bunu görelim…

1- Almadan Önce Deneyin

Oturma odası veya salonlar için yapabileceğimiz en büyük yatırımlardan biri koltuk takımlarımız. Piyasada çok fazla seçenek ve fiyat aralığında koltuk takımı bulunuyor. Peki bu takımların kalitesi nasıl anlaşılır? Öncelikle koltuğunuzun oturum derinliği ve yüksekliği, kol, oturum ve sırt rahatlığı ve kumaş hissiyatı gibi özelliklerini ancak dokunarak anlarsınız. Onun için internet yerine mutlaka showrooma gidin ve koltuğun üstünde 15-20 dakika oturun, kitap okuyun, telefonunuzla oynayın, ayaklarınızı uzatın. Bu sürede vücudunuz koltuk hakkında size doğru yanıtı verecektir.

2- Kumaşını Hissedin

Firmalar koltuk takımlarında renk, doğallık, dayanıklılık ve leke tutmazlık gibi çok farklı kumaş çeşitlerini tercih edilebiliyor. Bu noktada bizim tercihimizi belirleyecek, koltuk kumaşlarının kalitesi kumaşın cinsi, gramajı, dayanıklılığı ve ışık haslığına göre şekillenir.

Kumaşın cinsi: Öncelikle kumaşlar sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılır.

Sentetik olanlar;

İçeriği polyesterden oluşur

Dayanıklıdır

Lekeyi kolay çıkarır

Terleme yapar

Doğal içerikli olanlar;

Keten, pamuk ve viskoz kombinasyonlarından üretilir

Daha az dayanıklıdır

Lekeyi kolay çıkaramaz

Terleme yapmaz

Gramaj: Kaliteli denilebilecek bir kumaş en az 400 gr/m gramajında olmalıdır. Bunun altındaki kumaşlarda kaliteden ödün verilmiştir ve zamanla eskiyeceği anlamına gelir.

Dayanıklılık: Kumaşların dayanıklılığı Martindale testi ile ölçülür. 15,000 martindale ve üstü çıkan kumaşlar yüksek dayanıklılık belirtir.

Işık haslığı: Kumaşların güneş ışığı altında renginin solması farklı oranlarda olmaktadır. Bu oran ışık haslığı testi ile ölçülebilmektedir. Işık haslığı 4 ve üstü çıkarsa kumaş iyi kabul edilir. Maksimum ısı haslığı değeri ise 8’dir.

3- Oturum Konforun Anahtarı!

Koltuğunuz konforunda en önemli etken oturum minderidir. Kaliteli bir koltuğun süngeri çökmez, yıllarca aynı konfor ve görüntüyü korur. Peki biz bunu nasıl anlarız?

Koltuklarda oturum minderleri iki tiptedir:

Süngerli oturum minderleri: Türkiye’de çoğu koltuğun oturum yerinde sünger kullanılır. Sünger elastik olduğu için dağılmaz. Oturumun kalitesini ise sünger yoğunluğu, kalınlığı, tipi ve kullanılan elyafın miktarı belirler.

Yoğunluk: Dansite veya DNS olarak da geçmektedir. DNS, bir m3 içindeki malzeme miktarını kg cinsinden ifade etmektedir. Koltukların minderlerinde süngerler 28 DNS’den başlayıp 40 DNS’ye kadar değişim göstermektedir. Süngerin DNS’si ne kadar yüksekse ömrü de o kadar uzundur. Örneğin, 28 DNS bir sünger senede 2-3 cm incelirken, 35 DNS’lik bir sünger ise formunu korumaktadır.

Kalınlık: İdeal bir koltukta en az 13 cm kalınlığında sünger kullanılmalıdır. Bazı koltukların minderleri ayrılabilir olmadığı için süngerlerin kalınlığı dışarıdan anlaşılmaz. Bu tip koltukların fiyatı ekonomikse büyük ihtimalle süngerleri çok incedir. Kalınlığı az süngerlerin 15 dakikalık bir oturumda kalçanızı ağrıtma ihtimali daha fazladır.

Tip: HR, Soft gibi tipler bulunmaktadır.

HR (High Resilience): Esnekliği yüksek süngerleri ifade eder. HR tip süngerlere oturulduğunda konforu hissedersiniz. Kalktığınızda ise hızlı bir şekilde formunu toplar. Bu da koltuk kalitesini artırmaktadır.

Soft: Süngerin yumuşaklığıdır. Aynı DNS’lerde olan ancak süngeri soft olan minderler daha yumuşaktır. Bunun kalite ile alakası yoktur.

Elyaf: Yumuşak bir oturum ve süngerin kumaşla temas edip bozulmaması için minderlerin üstüne elyaf konulmaktadır. 60, 90, 150 ve 300 gramlık çeşitleri bulunmaktadır. Gramajla paralel olarak konfor da artar. Elyafla kumaş arasına da elyafın dağılmasını önlemek için lamine bir katman eklenir.

İpucu: Koltuğunuzun sünger ve elyaf miktarını değerlerini öğrenin. Rahat ve uzun ömürlü koltuğun oturumunda 14 cm’lik 30 DNS-35 DNS arası HR tipinde bir sünger ve bununla birlikte en az 300 gr’lık bir elyaf kullanılması gerekmektedir.

Kaz tüyü minderler: Bu tip oturma minderlerinde kaz tüyünün dağılmaması için tüyler kalın bir ped konulur ve bu ped süngerin etrafına çevrilir. Düzeltmek için sık sık elle patpatlamak gerekmektedir. Doğal malzeme olması nedeniyle avantajlıdır ama normal süngere göre daha maliyetlidir.

4- İyi Bir iskeleti Olmalı!

Koltukların dayanıklılığı için iskeleti de çok önemlidir. Bunun için kavak ve sunta gibi dayanıksız hammaddelerden ve metal gibi gıcırtı yapan iskeletlerden kesinlikle kaçınılmalı. Daha konforlu koltuklar için şu iskelet türleri kullanılmalı:

Kayın kontra iskelet: Kayın ağacının çok yoğun bir içeriği bulunur. Bu nedenle kontraplak formunda hem yoğunluğu artar hem de milimetrik çalışmaya imkân tanır. Bu nedenle formu ve yoğunluğu yıllarca değişmez. Ancak endüstriyel süreçlerden geçtiği için pahalıdır.

Kayın kontraplaktan yapılmış milimetrik bir iskelet:

Masif kayın iskelet: Türkiye’de koltuk takımlarında en çok kullanılan iskelettir. Ortalama üstü bir dayanıklılığa imkân tanır. Yıllar geçtikçe masif ağacın hacmi genleşir ve bu nedenle de formunda bir miktar değişiklik gösterebilir. İyi bir mühendislik yoksa bu tür iskelette zamanla hasarlanmalar ve gıcırtılar görülebilir.

Masif kayından yapılmış bir iskelet

Masif kayın & metal iskelet: Dayanıklılık eşiği fazla olan iskelet tipidir. Bu türde ana iskelet kayındır, metal kısımlar ise iskeleti sabitlemek için kullanılır. Bu tür koltuklar uzun ömürlüdür. Ancak iki tip malzeme kullanıldığından maliyeti fazladır.

Masif kayın ve metal profilden yapılmış bir iskelet

İpucu:

1- Elinizle koltuğu ileri ve yana doğru itip çekin. Ayakları koltuktan bağımsız hareket ediyorsa alacaksanız bir kez daha düşünün.

2- Koltuğa oturun ve birkaç kere yaylanın. Koltuktan gıcırtılı sesler geliyor veya vücudunuz rahatsız oluyorsa almayın.

5- Süspansiyon Niçin Önemli?

Koltuğunuzun kalitesi ve konforunu belirleyen önemli bir etken de süspansiyondur. Bütün koltuklarda oturum minderinin altında yaylanmayı sağlayan bir süspansiyon sistemi vardır. Süspansiyonu kötü olan koltuklar, birkaç senede sert ve çökmüş bir sandalyeye oturuyormuş hissiyatı verir. Süspansiyon sistemi temelde 3 şekilde olabilir:

Zigzag çelik yaylar: Bu sistem, çelik yayların zigzag şeklinde birbirine paralel olarak gerilmesiyle oluşur. Çelik yayların hepsi aynı standarttadır ve tüm koltukta homojen ve kalıcı bir esnekliğe imkân tanır. Fiyatı biraz yüksek olabilir ancak doğru yatırım için tercih edilmelidir. Zigzag yay ile süspansiyon.

Lastik kolon: Süspansiyon sistemi birbirine dik olarak gerilmiş lastik kolonlar ile sağlanmıştır. Bu kolonların çok iyi bir şekilde gerilmesi gerekir. Aksi halde esneklik oturuma homojen bir şekilde yansımaz ve rahatsız bir oturuma neden olur. Kalitesiz (elastikiyeti düşük) lastik kolon kullanımında ise oturma alanlarında kolay çökme oluşur. Lastik kolon ile süspansiyon.

El örmesi çelik yaylar: Bu sistemde metal yaylar birbirine 8 yönde düğümlenir ve 8 yönde aynı anda sağlanan çekme ile koltuğun bütün bölgelerinde homojen bir esneklik oluşur. Genellikle çok lüks, konforlu ve zengin malzemeli ürünlerde bulunur. Bu işlemde çok ciddi bir işçiliğe ihtiyaç duyulur. 8 yönden düğümlü çelik yay süspansiyon.

6- Evinizin Ölçüsünü Alın

Alacağınız koltuk takımının ölçüleri mağazada sizi yanıltabilir. Bu nedenle elinize metre alarak koltuğunuzu evde koyacağınız yeri ölçün. Bunun yanında koltuğun geçeceği kapı ve merdiven boşlukları da ölçülmeli. Çünkü geçiş alanları darsa sıkıntı yaşanabilir. Eğer bu tür alanlar darsa demonte bir koltuk tercih etmeniz gerekebilir.

ÖNEMLİ İPUÇLARI

Online markalar: Üretici müşteri arasında aracı olmadığı için ekonomiktir. Ancak bu durumda ürün ve marka yorumları çok önemlidir.

Bayilik sistemi olan markalar: Bu markaların fiyatları, yüzde 30’lara varan bayi komisyonları fiyata eklendiği için yüksektir. Temelde bu yüksek fiyatlar markanın güven algısı üzerine kuruludur. Tanıdığınız bayiler için güven kaygısına düşmeden alışveriş yapabilirsin ancak herhangi bir problem durumunda marka ile değil bayi ile muhatap olacağınızı unutmamalısınız.

Doğrudan imalatçıdan satın alma: Koltuk takımları için aynı kalitedeki malları en düşük fiyattan üreticiden alabilirsiniz. Ancak imalatçılarda perakendecilik kültürü olmadığı için siparişte gecikmeler, sözlerin tutulmaması, nakliye süreçlerinde yaşanan problemler gibi sorunlar yaşanabilir. Eğer koltuk takımınızı imalatçıdan alacaksanız sağlam bir güven tesis etmeniz gerekmektedir.

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these

X
Şimdi Bize Ulaşın